Utjecaj novih carina na industriju automobila u SAD-u
Uvod
Vjerovali ili ne, prosječni kupac automobila često ne razmišlja o porijeklu dijelova svog vozila. Međutim, proizvođači automobila vrlo dobro znaju koliko je to važno. S novim tarifama na auto dijelove koje počinju vrijediti od ove subote, industrija bi mogla doživjeti daljnje promjene, čak i veće od onih koje su izazvale prethodne carine na uvezene automobile.
Novi tarifni sustav
Od 12:01 AM u subotu, većina dijelova automobila koji se uvoze u SAD bit će opterećena carinom od 25%. Ove nove tarife posve su različite u usporedbi s prethodnim tarifama koje su obećavale da neće dirati automobile proizvedene u Americi. Naime, svake godine proizvede se oko 10 milijuna automobila u Sjedinjenim Državama, a nijedan od njih ne može se proizvesti bez barem nekih uvezenih dijelova. To znači da će nove tarife podići troškove industrije, a konačno i cijene za kupce.
Ekonomskih posljedica
Prema riječima Jonathana Smokea, glavnog ekonomista Cox Automotives, "očito je da bi ove tarife mogle imati negativniji utjecaj na širu ekonomiju negoli tarife na uvezene automobile". Iako se više od 50% sastavnih dijelova automobila koji se sklapaju u američkim tvornicama uvozi, carinske tarife neće se primijeniti na sve te dijelove jednakom mjerom.
Specifične iznimke
Na primjer, dijelovi koje isporučuju kanadski ili meksički dobavljači, a koji svojim radnicima plaćaju više od 16 USD na sat, smatraju se "kompatibilnima" prema sporazumu Sjedinjenih Američkih Država, Meksika i Kanade (USMCA). To podrazumijeva da će većina kanadskih dijelova biti izuzeta od carina, dok će relativno malo meksičkih dijelova imati tu privilegiju.
Reakcija proizvođača
Proizvođači automobila koji sklapa automobile u SAD-u imaju mogućnost da barem privremeno umanje dio troškova koji dolaze s novim tarifama. Bijela kuća je najavila da će nadoknaditi proizvođačima do 3,75% cijene automobila kao potporu za troškove carina u prvoj godini, nakon čega će taj postotak opadati do 2,5% u drugoj godini, a zatim će se ukinuti.
Trošak za potrošače
Unatoč ovim subvencijama, dodatni trošak zbog carina mogao bi dosegnuti prosječno 4.000 USD po vozilu prema analizama podataka iz trgovinske statistike. General Motors i Ford također su najavili da neće odmah podizati cijene vozila, no potrošači će još uvijek vidjeti porast cijena u drugim segmentima poput auto-reparacija.
Utjecaj na cijene popravaka i osiguranja
Dijalog oko novih tarifa ne zaustavlja se samo na novim vozilima. Tarife na dijelove će zasigurno povećati troškove popravaka, održavanja i osiguranja u čitavoj regiji. Jonathan Smoke ističe da će inflacija u tim sektorima pogoditi sve Amerikance, ne samo one koji razmišljaju o kupovini novog automobila.
Izazovi u ostvarivanju kriterija
Prema novim pravilima, automobili sastavljeni u SAD-u s najmanje 85% "USMCA kompatibilnih" dijelova mogli bi biti gotovo oslobođeni carina. Međutim, analize pokazuju da gotovo niti jedan automobil ne ispunjava taj kriterij. To je rezultat dugotrajnog funkcioniranja automobilske industrije koja je operirala kao jedinstveno tržište u Sjevernoj Americi, a dijelovi su se često prebacivali između granica bez značajnijih tarifa.
Zaključak
S obzirom na kompleksnost situacije, definiranje što smatra domaćim sadržajem u automobilima može biti teško. Uz 19,2 milijarde USD kanadskih komponenti koje se uvoze, većina dijelova neće biti oslobođena od carina. Kroz sve ovo, potrošači mogu očekivati promjene koje će se polako manifestirati na tržištu, a dugoročne posljedice novih tarifa postavljaju pitanja o budućnosti automobilske industrije u SAD-u.