U svijetu automobilske industrije, trenutne radnje američkih proizvođača automobila pod vodstvom predsjednika Donalda Trumpa izazvale su značajnu pažnju. Naime, brojni proizvođači automobila u Sjedinjenim Američkim Državama dobili su određena oslobađanja od tarifa koje je Trump uveo, što predstavlja značajnu promjenu u odnosu na prethodne mjere.
Unatoč ovim olakšicama, budućnost nekih od najvećih američkih proizvođača ostaje neizvjesna. General Motors (GM) je, primjerice, najavio da preispituje svoje predviđanje o prihodima usred nesigurnosti koja proizlazi iz učinaka novih tarifa. Takvi signali ukazuju na to da situacija nije tako jednostavna, iako je došlo do nekih pozitivnih promjena.
Uslijed novog dogovora, automobili koji dolaze iz inozemstva i podliježu Trumpovim tarifama neće biti opterećeni dodatnim troškovima vezanim uz carinske dobitke poput onih za čelik i aluminij. Ova odluka daje nadu proizvođačima da će biti u mogućnosti smanjiti ukupne troškove proizvodnje.
Međutim, važno je napomenuti da neki operatori automobilske industrije ostaju podložni tarifama. S obzirom na to, novi plan također uključuje da proizvođači, lokalni i strani, koji posluju u SAD-u, mogu dobiti do 15% “kompenzacije” za troškove tarifa na dijelove automobila proizvedene izvan zemlje, što bi moglo utjecati na njihov poslovni model.
Ono što dodatno komplicira situaciju je da dijelovi automobila koji se pridržavaju sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država, Meksika i Kanade (USMCA) neće biti opterećeni carinama, čime se nastoji poticati domaća proizvodnja i poboljšati konkurentnost na tržištu.
Na burzi, reakcije su bile mješovite. Aksije GM-a pale su za gotovo 1%, dok su dionice Forda i Stellantisa porasle za 1,3% i 2,5%, redom. Ovaj kontrast odražava nesigurnost u vezi s budućim progonima i strategijama koje bi proizvođači mogli poduzeti.
Predstavnici Bijele kuće su istaknuli kako su ovi promjenjivi tarifni uvjeti rezultat suradnje između administracije i automobilske industrije. Sekretar za trgovinu Howard Lutnick opisao je ovu suradnju kao “važnu partnerstvo” s nacionalnim proizvođačima automobila i radnicima. Spomenuo je kako ovaj dogovor nagrađuje tvrtke koje se bave domaćom proizvodnjom, što bi moglo povećati investicije u SAD-u.
Proizvođači automobila su odlučili podržati ovu novu poziciju. Ford je, na primjer, putem svog priopćenja iznio zahvalnost prema Trumpovim odlukama, ističući da će one pomoći u ublažavanju učinaka tarifa na proizvođače i potrošače. Direktorica GM-a, Mary Barra, također je naglasila svoju zahvalnost prema predsjedniku i njegovoj potpori, smatrajući da će to omogućiti dodatna ulaganja u američko gospodarstvo.
Stellantis, koji uključuje brendove poput Dodge, Ram i Jeep, također je pohvalio Trumpove mjere. Izrazili su optimizam u vezi s budućom suradnjom s vladom, s ciljem podrške konkurentnosti sjevernoameričke automobilske industrije i poticanja izvoza.
Ipak, GM je ukazao na potencijalno značajan utjecaj tarifa na svoju financijsku situaciju, naglašavajući potrebu za “preispitivanjem” svojih projekcija do daljnjeg. Direktor financija GM-a, Paul Jacobson, nije želio otkriti koliko će ga tarife koštati, uključujući one od 25% na vozila koja ulaze u zemlju.
Osim toga, mjere povrata koje će proizvođači morati implementirati postavljaju dodatne izazove u vezi s novčanim tokom. Kako se očekuje da će potrošači u Sjedinjenim Američkim Državama također suočiti s višim cijenama zbog nove tarifne politike, potrebna je dodatna analiza kako bi se razumjeli efekti na tržištu automobila.
Marketi su se stabilizirali tijekom posljednjih kvartala, no svi znaju da bi se cijene novih automobila mogle povećati ovog ljeta zbog nadolazećih tarifa. Analitičarka iz Cox Automotiva, Erin Keating, upozorila je kako bi cijene mogle rasti između 10% i 15%, ovisno o tome kako će svaki proizvođač upravljati svojim opskrbnim lancem i troškovima.