Trgovinske tarife između Velike Britanije i SAD-a: Što to znači za vozače?
Kancelarka blagajne u Velikoj Britaniji nedavno je izjavila da želi “vidjeti tarifne i ne-tarifske prepreke smanjene između Velike Britanije i SAD-a”. Ova izjava dolazi u svjetlu nastojanja britanske vlade da smanji porez na trgovinu nametnut od strane predsjednika Donalda Trumpa. U ovom članku istražit ćemo važnost ovih tarifa, njihov utjecaj na ekonomiju te potencijalne posljedice za vozače u Velikoj Britaniji.
Značaj tarifa
Tarifa je porez na uvoz koji se obično plaća na prevezenu robu, a u ovom slučaju, automobili su u središtu rasprave. Tarife se često izražavaju kao postotak vrijednosti uvezene robe. Na primjer, 25% tarifa na automobil vrijedan 20.000 funti dodatno bi povećalo njegovu cijenu za 5.000 funti.
Iako su tarife postavljene kako bi zaštitile domaću industriju, one mogu dovesti do viših cijena za potrošače, jer uvoznici često prenose te dodatne troškove na kupce. U tom kontekstu, američki proizvođači automobila, poput General Motorsa i Forda, pozivali su na smanjenje tarifa kako bi osigurali konkurentnost svojih proizvoda.
Potencijalni sporazum i očekivanja
Trenutno cirkulira dokument među američkim poslovnim grupama i sindikatima koji traže stavove o mogućem trgovinskom dogovoru s Velikom Britanijom. U njemu se sugerira snižavanje britanskih tarifa na američke automobile s postojećih 10% na 2,5%. Smanjenje ovih tarifa iz Velike Britanije očekuje se u zamjenu za smanjenje Trumpovih 25% tarifa na uvoz automobila u SAD.
Međutim, izjavila je da Velika Britanija “neće uletjeti u posao” te je potvrdila da se razgovori održavaju kako bi se ostvarila bolja trgovinska povezivanja. Ova situacija naglašava važnost međunarodnih pregovora u oblikovanju ekonomskih odnosa između zemalja.
Utjecaj na vozače u Velikoj Britaniji
Ako dođe do smanjenja tarifa, cijene automobila mogle bi se značajno smanjiti, što bi moglo olakšati dostupnost stranih vozila. To bi, međutim, moglo povećati nesigurnost među potrošačima, s obzirom na to da se tržište može promijeniti iz dana u dan. Osim toga, smanjenje tarifa može otvoriti vrata za veću raznolikost automobila na britanskom tržištu, što bi bio dobar poticaj za potrošače koji traže specifične modele vozila.
Trenutno se očekuje da će američki proizvođači automobila, koji su suočeni s visokim troškovima zbog tarifa, možda biti primorani smanjiti cijene ili prilagoditi svoje proizvode kako bi ostali konkurentni na britanskom tržištu.
Potreba za održanjem kvalitete
Osim potencijalnih smanjenja cijena automobila, postoji i zabrinutost vezana uz kvalitetu i tipove vozila koji bi mogli biti dostupni britanskim potrošačima. Naime, američki automobili često ne odgovaraju preferencijama britanskih kupaca, što dodatno komplicira situaciju. Phil McNamara, urednik u Auto Expressu, ističe da u Velikoj Britaniji nema velikog interesa za američke automobile, što otežava proširenje tržišta.
Što ako Trump zadrži tarife?
Ako trenutne tarife ostanu na snazi, britanski vozači bi se mogli suočiti s povišenim cijenama za popularne njemačke marke, poput BMW-a, Audija i Mercedesa. Mike Thompson, COO u leasing opcijama, upozorava da bi proizvođači mogli povećati cijene kako bi nadoknadili gubitke uzrokovane američkim tarifama. To bi moglo otežati kupnju novih vozila britanskim potrošačima.
Ekonomisti i industrija
Ekonomisti su izrazili zabrinutost zbog potencijalnih posljedica Trumpovih tarifa, sugerirajući da bi to moglo povećati cijene automobila u SAD-u, ali i destabilizirati globalne lance opskrbe. Mnogi analiziraju kako bi tarife mogle utjecati na automobilske proizvođače u drugim zemljama, uključujući Meksiko, Japan i Njemačku, koji će možda morati prilagoditi svoje strategije kako bi ostali konkurentni.
U međuvremenu, Lynn Calder, izvršna direktorica INEOS Automotive, naglašava važnost političkog angažmana kako bi se osiguralo da se tarifne situacije riješe na način koji će podržati domaću industriju i gospodarstvo.
Sigurnost i stabilnost tržišta
Gledajući unaprijed, sve trgovinske promjene i tarife unose nesigurnost na tržište automobila u Velikoj Britaniji. Potrošači se suočavaju s mogućim povećanjem cijena, a uz to i s promjenama u dostupnosti određenih modela. S obzirom na planiranu zabranu novih benzinskih i dizelskih automobila do 2035. godine, ova situacija stvara dodatne pritiske na britansko tržište kako bi se osigurala potrebna vozila potrebna za ispunjenje ekoloških ciljeva.