Turistički Utjecaji: Kanađani Biraju Meksiko Umjesto SAD-a
Uvod u promjene turističkih navika
Diana i Rick Bellamy, par iz Calgarija, prvotno su planirali krstarenje Karibima iz Houstona, nakon čega bi se uputili u Laurel, Mississippi, kako bi posjetili dom svoje omiljene HGTV emisije "Rome Town". Međutim, zbog nedavnih političkih napetosti i neprijatnih iskustava pri prelasku granice, odlučili su otkazati svoje planove i odabrati odmorište uz meksičku pacifičku obalu. Ova promjena nije jednostavno rezultat osobnih preferencija, već odražava širi trend u turističkom putovanju između Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.
Utjecaj američkog predsjednika na turizam
Trumpova administracija donijela je niz odluka koje su utjecale na kanadske turiste. Ne samo da su Kanada i SAD imali trgovinski sukob, nego su i njegove izjave o Kanadi izazvale val negodovanja među Kanađanima. Diane Bellamy izjavila je da je ironično kako se danas čini da je putovanje u Meksiko ugodnije nego u SAD.
Za mnoge, putovanje u SAD više nije samo ovisi o odredištu, već i o osjećaju sigurnosti i dobrodošlice. Trumpova retorika i njegova prijetnja da bi mogao učiniti Kanadu "51. državom" nisu ostavile bez posljedica. Brojni Kanađani odustaju od putovanja u Ameriku zbog strahova od mogućnosti pregleda privatnih informacija, kao što su podaci s njihovih mobilnih uređaja.
Statistički podaci o kanadskoj turističkoj potrošnji
Prema podacima američkog udruženja za putovanja, Kanada je prethodne godine zabilježila više od 20 milijuna posjeta SAD-u, što je rezultiralo potrošnjom od 20,5 milijardi dolara. Ipak, podaci pokazuju da se situacija drastično promijenila od Trumpovog stupanja na vlast, s velikim padom broja posjetitelja iz Kanade. U samo jednom mjesecu, broj prijelaza preko kopnenih granica smanjio se za više od 22%.
Problemi na granici i osjećaj nesigurnosti
Zabrinutost Kanađana zbog američkih graničnih prijelaza postala je sve očitija. Mnogi se boje da bi mogli biti podvrgnuti dodatnim provjerama ili, u najgorem slučaju, pritvoru. Primjerice, slučaj Jasmine Mooney, kanadske glumice koja je bila pritvorena na 12 dana, izazvao je veliku zabrinutost među Kanađanima.
Strah od gubitka slobode i osjećaj nesigurnosti pri prolasku granice utječe na odluke o putovanjima. S obzirom na to da su i marihuana i druge tvari legalne u Kanadi, ali ne i u SAD-u, mnogi se boje potencijalnih problema prilikom provjera na granici.
Promjene u planovima putovanja
Kanadsko udruženje sveučilišnih učitelja čak je upozorilo svoje članove na "politički krajolik" i preporučilo im da izbjegavaju nepotrebna putovanja u SAD. U tom kontekstu, mnogi Kanađani, uključujući bivše političke vođe, izražavaju zabrinutost zbog percepcije koju imaju o odnosu s američkom vladom.
Upravo zbog svega toga, turističke agencije izvještavaju o značajnom padu rezervacija za putovanja u SAD, neki čak i do 90%. Mnogi Kanađani odlučuju se za alternativna odredišta, pri čemu su Meksiko i Karibi postali primamljivije opcije.
Sumiranje percepcije
Osjećaj straha i neizvjesnosti vojuje u umovima mnogih Kanađana. Ljudi poput Mika Sauera, koji objašnjava kako nema interesa putovati u SAD zbog straha od granice, ilustriraju dublje probleme u percepciji američkih granica i politike.
Za mnoge, ovom promjenom se odražava ne samo osobni strah, već i sklonost ka sigurnijim opcijama tijekom putovanja. Osjećaj dobrodošlice, sigurnosti i predvidivosti postao je ključan faktor pri odabiru destinacija, što dodatno otežava američkom turizmu pridobivanje kanadskih posjetitelja.
Ovi trendovi će zasigurno oblikovati buduće turističke odnose između Kanade i SAD-a, dok se Kanađani sve više okreću prema alternativnim destinacijama koje nude slične, ako ne i bolje, opcije.