Tragedija na žičari Monte Faito: Incident koji je šokirao Italiju
U četvrtak poslijepodne, žičara koja povezuje Castellammare di Stabia i Monte Faito doživjela je strašnu nesreću. Četiri turista, među kojima su bili britanska i izraelska žena, izgubili su život kada je kabina, navodno ulazeći u maksimalnu brzinu, udarila u jedan od pilona. Ova tragedija pokrenula je veliku operaciju spašavanja usprkos nepovoljnim vremenskim uvjetima i magli koja je smanjila vidljivost.
Detalji nesreće
Na brodu žičare u trenutku nesreće nalazilo se pet ljudi. Četiri osobe su poginule, dok je peta osoba teže ozlijeđena i helikopterom prebačena u bolnicu. Među poginulima su bili i britanski državljani na odmoru te lokalni operater žičare. Ova tragedija izuzetno je potresla lokalnu zajednicu, što je rezultiralo odlukom gradonačelnika Castellammare di Stabia, Luigia Vicinanze, da otkaže sve planirane inicijative za uskrsne praznike i proglasi dan žalosti.
Reakcija vlasti
Predsjednik pokrajine Campanija, Vincenzo de Luca, izrazio je svoje duboko sažaljenje na društvenim mrežama, nazivajući događaj "tragičnim" i "bolnim". Također, zahvalio je spasiocima koji su se, unatoč teškim uvjetima, proporcionalno angažirali. Talijanski tužitelji otvorili su istragu zbog sumnje na višestruko ubojstvo i neodgovornost koja je dovela do ove katastrofe, a prva provjeravanja u nedjelju uključivala su analizu tehničkog stanja žičare i mogućnosti da su jaki vjetrovi uzrokovali incident.
Mjesto nesreće
Monte Faito privlači brojne planinare zbog svojih prekrasnih pogleda na Napulj i Vesuvius. U trenutku nesreće, žičara je bila zatvorena samo deset dana nakon što su usluge ponovno otvorene za proljetnu i ljetnu sezonu. Umberto de Gregorio, predsjednik EAV-a, koji upravlja žičarom, opisao je incident kao "nezamislivu tragediju". Nakon nesreće, uslužna služba žičare ponovno je preispitana, a spasioci su na terenu radili tijekom cijele noći kako bi evakuirali preživjele.
Očevidci i operacija spašavanja
Očevidci su izvijestili da su loši vremenski uvjeti otežali spasilačke operacije, ali su unatoč tome vatrogasci i timovi civilne zaštite uspjeli evakuirati preživjele iz druge kabine koja se zaustavila u zraku. De Luca je naveo kako je visoka brzina kabine mogla biti jedan od uzroka sudara s pilonom.
Politička reakcija
Italijanska premijerka Giorgia Meloni, koja je u to vrijeme bila na sastanku u Washingtonu, također je izrazila sućut žrtvama. Ministar kulture Alessandro Giuli naglasio je značaj Monte Faita kao simboličnog mjesta i izrazio duboku žalost zbog ovog incidenta. U ovoj situaciji, među glasnogovornicima je prevladavao osjećaj potpore zajednici pogođenoj nesrećom.
Ova tragedija ponovno je otvorila raspravu o sigurnosti žičara u Italiji, jer je slična nesreća već zabilježena 2021. godine, kada je poginulo 14 osoba. Osiguranje da se nastavi sigurnosno održavanje ovakvih objekata postaje ključno u prevenciji budućih tragedija.