Regulacije za autonomnu vožnju u Kini: Novosti iz MIIT-a
Ministarstvo industrije i tehnologija informacija Kine (MIIT) nedavno je objavilo stroge regulative koje će značajno utjecati na razvoj, testiranje i komercijalizaciju autonomnih automobila. Ovaj potez došao je kao odgovor na rastuće zabrinutosti oko sigurnosti, koje su postale posebno vidljive nakon nekoliko incidenata povezanih s autonomnim vožnjama.
Ograničenja na javne beta testove
Jedna od ključnih promjena u regulativama odnosi se na zabranu provođenja javnih beta testova, poznatih kao "Pioneer User" programi. Ova praksa, koja je ranije bila široko rasprostranjena među proizvođačima automobila, omogućila je prikupljanje povratnih informacija od korisnika radi poboljšanja funkcija autonomne vožnje. Prema novim pravilima, sve javne testne vožnje moraju proći kroz službene kanale odobrenja, čime se efektivno prekida praksa koja je do sada primjenjivana.
Uređivanje marketinške terminologije
Još jedna važna promjena odnosi se na strogo reguliranje marketinške terminologije. Proizvođači automobila više ne smiju koristiti izraze kao što su “automatska vožnja”, “autonomna vožnja” ili “napredna inteligentna vožnja”. Umjesto toga, oni će morati koristiti oznake poput "L (broj) vožnje asistencije", čime se nastoji osigurati dosljednost u klasifikaciji razina automatizacije. Ova restrikcija ima za cilj zaštitu potrošača i sprečavanje obmanjujućih tvrdnji o sigurnosti i sposobnostima vozila.
Zabrana daljinskog parkiranja i pozivanja
Regulacije su također zabranile značajke koje omogućuju vožnju bez nadzora, kao što su automatsko parkiranje, pozivanje vozila jednim dodirom ili daljinsko upravljanje. U pravilniku se ističe kako te funkcije ne mogu osigurati adekvatnu sigurnost i angažman vozača, a time i sigurnost operacije vozila.
Strogi zahtjevi za nadzor vozača
Osim zabrana, postavljaju se i strogi zahtevi za sustave nadzora vozača. Prema novim pravilima, sustavi nadzora ne smiju se isključiti i moraju biti u mogućnosti detektirati da li vozač ima ruke na volanu. Ako sustav ne registrira aktivnost vozača duže od 60 sekundi, morat će poduzeti mjere opreza poput usporavanja vozila ili uključivanja svjetala upozorenja.
Ograničenja update-a putem zraka (OTA)
MIIT također je uveo ograničenja na često korištene OTA (Over-the-Air) nadogradnje. Cilj je smanjiti učestalost ovih ažuriranja i poboljšati upravljanje rizikom. U slučaju hitnih ažuriranja, tvrtke će morati slijediti proceduru povlačenja i zatražiti odobrenje od državnih vlasti.
Pot background ovih promjena
Ove regulative donijete su usred sve više javne zabrinutosti zbog sigurnosti autonomnih vozila, koja su kulminirala tragičnim incidentom s tri smrtna slučaja koji se dogodio u Kini. U kontekstu nadolazećeg Sajma automobila u Šangaju, gdje se očekivalo predstavljanje novih autonomnih vozila, jasna je odlučnost vlade da striktno regulira sektor koji se brzo razvija.
Utjecaj na industriju
Nove regulative najviše će utjecati na tvrtke koje se ističu kao lideri u sektoru autonomne vožnje, poput Huaweija, XPeng-a, Li Auto-a i Nio-a. Dok će neki proizvođači prilagoditi svoje strategije kako bi se uskladili s novim pravilima, druge bi mogli uočiti priliku da se pozicioniraju bolje u ovom novom okruženju.
Prema trenutnim izvještajima, kineska automobilska industrija trenutno se suočava s padom dionica. Na primjer, BAIC je zabilježio pad od gotovo 7%, a SERES više od 5%, što može signalizirati strah tržišta od posljedica novih regulacija.