Drugačiji pristup automobilskoj industriji: Kako je pandemija utjecala na tržište
Ponekad, život može iznenaditi na načine koje nismo mogli ni zamisliti. Moj prijatelj, ljubitelj automobila, unaprijed je naručio Audi RS6 Avant i Ford Bronco, misleći da će to biti njegova prilika za posjedovanje nekoliko vrhunskih automobila. Međutim, nedostatak poluvodiča koji je nastao uslijed pandemije potpuno je preokrenuo situaciju. Oba vozila su se odgodila, a kada su konačno stigla, njihova vrijednost porasla je daleko iznad inicijalnih cijena.
Profit na očekivanjima
Ova situacija nije neuobičajena za ljubitelje automobila; nekada poželjni modeli mogu osjetiti veliki skok u cijeni nakon što se isporučuju. Međutim, ono što se dogodilo tijekom pandemije bilo je izvan svih očekivanja. Mogućnost da moj prijatelj proda svoj RS6 Avant i Ford Bronco po cijenama znatno višim od onih za koje ih je kupio donijela mu je veliki profit, usprkos realnosti da je zapravo napustio vlasništvo nad tim automobilima.
Emocionalna vrijednost i žrtva
Unatoč tom financijskom uspjehu, moj prijatelj izrazio je žaljenje. “Žalim zbog prodaje bilo kojeg automobila koji sam ikada posjedovao,” rekao je, priznajući da bi ti automobili, da ih je zadržao, danas vrijedili mnogo više. U urbanom okruženju shvatio je da je preprodaja automobila mudra poslovna odluka dok se troškovi automobilske industrije nisu stabilizirali. Biciklistički i Uber su postali njegovi novi suputnici, dok je čekao povoljnije vrijeme za kupovinu automobila.
Tržišne promjene uslijed pandemije
Tržište automobila doživjelo je velike promjene, a ključni faktor bio je veliki hedge fond koji je preuzeo velike pozicije u kompanijama poput Hertza, temeljeno na pretpostavkama o rastu vrijednosti rabljenih automobila. No, u vremenima velike nestabilnosti, kao što su trgovinski ratovi i promjene u globalnoj proizvodnji, teško je odrediti u kojem će smjeru tržište krenuti.
Utjecaj trgovinskog rata i globalne ekonomije
Hoće li trgovinski rat povećati vrijednost rabljenih automobila? Vjerojatno da, dok bi novi automobili mogli postati skuplji. Povećanje troškova novih automobila tradicionalno čini rabljene automobile privlačnijima. No, što se događa ako se uvjeti u ekonomiji pogoršaju? Takva bi situacija mogla dramatično utjecati na cijene rabljenih automobila, a flote automobila za iznajmljivanje ovisit će o tim promjenama.
Hertz i njihova ulaganja u novu flotu
Aktivnosti tvrtke Hertz postale su predmet interesa, osobito u kontekstu njihovih planova za ulaganje u vozila. Prema Bill Ackmanu, stručnjaku za financije, Hertz je pozicioniran za uspjeh zahvaljujući svojoj floti od više od 500.000 vozila, čija bi vrijednost mogla rasti. Taj prijedlog otvara pitanja o tijeku rabljenih automobila i kako će promjene u cijeni novih vozila utjecati na tržište.
Pitanje amortizacije i financijskih strategija
U industriji iznajmljivanja automobila, ključni pojmovi su RPU (prihod po jedinici) i DPU (amortizacija po jedinici). Ove dvije metrike vitalne su za uspješnost tvrtki koje upravljaju velikim flotama, a upravljanje troškovima i maksimiziranje prihoda postaje ključno za opstanje. Hertz je u prošloj godini uspio poboljšati svoju DPU, međutim, pad RPU jasno ukazuje na potrebne promjene.
Volkswagen i izazovi u industriji
U međuvremenu, VW priznaje da su suočeni s izazovima u razvoju svojih proizvoda. Njihovo uvjerenje da mogu osloniti se samo na vlastite resurse dovelo je do pitanja o fleksibilnosti i potrebama vanjskih resursa. Uz to, Volkswagenova kombinirana jedinica za kamione Traton pokušava pronaći učinkovitost spajajući svoje podružnice, što ponovo pokreće pitanja o sinergiji u velikim organizacijama.
Problemi s kvalitetom u Fordu
Ford je također prepoznao važnost kvalitete i prijavio se s velikim brojem opoziva vozila. Njihovi modeli, uključujući F-150 i Lincoln Navigator, suočavaju se s curenjem kočne tekućine, što direktno utječe na sigurnost vozila. To pokazuje da je proaktivan pristup neophodan za održavanje povjerenja kupaca u brend.
Zaključak
Trenutno, automobilska industrija prolazi kroz razne promjene koje direktno utječu na tržište rabljenih automobila, ekonomiju i odluke potrošača. Od turbulentnih tržišnih prilika do izazova u kvaliteti, jasno je da su automobilske tvrtke pod pritiskom da se prilagode kako bi osigurale održivu budućnost.