Porast cijena automobila zbog američkih tarifa
U posljednje vrijeme svjetska autoindustrija suočava se s velikim izazovima, ponajprije zbog strmih američkih tarifa na uvezena vozila. Ove tarife, postavljene na 25 posto, rezultirale su povećanjem cijena novih i rabljenih automobila, a stručnjaci predviđaju dodatne posljedice za tržište.
Usporedba cijena automobila
Zbog visokih cijena novih automobila, mnogi kupci prelaze na rabljene modele, što povećava potražnju na tom tržištu. Sean Mactavish, izvršni direktor Autozena, ističe kako su se cijene rabljenih automobila već počele povećavati jer prodavači očekuju veće interesiranje kupaca. “Ljudi često gledaju na rabljene automobile kada se cijene novih automobila penju,” dodao je Mactavish.
Neizvjesnost kupaca
Potrošači su u strahu od dodatnih povećanja cijena te razmatraju odgađanje kupovine automobila ili trgovanje rabljenim vozilima. Ova neizvjesnost na tržištu dodatno otežava situaciju, jer kupci nisu sigurni kada je pravo vrijeme za kupovinu. Mactavish napominje da se očekuje daljnje povećanje cijena novih automobila čim tarife počnu utjecati na lanac opskrbe.
Utjecaj na auto industriju
Baris Akyurek, potpredsjednik uvida i inteligencije na Autotrader.ca, također ukazuje na rast potražnje za rabljenim automobilima uoči primjene novih tarifa. “To je dovelo do ‘vruće’ situacije na tržištu rabljenih automobila od ožujka,” rekao je Akyurek, čime se naglašava promjena ponašanja potrošača prema automobilima.
Reakcije vlasti i industrije
Američki predsjednik Donald Trump donio je odluku o uvođenju tarifa, a Kanada se odmah suočila s posljedicama, uključujući odmazde koje su dodatno povećale troškove u lancu opskrbe. Premijer Mark Carney najavio je kako će Kanada učiniti sve što je moguće kako bi zaštitila svoje radnike i industriju. “Tarifna situacija stvara nesigurnosti ne samo za proizvođače, već i za potrošače,” istaknuo je Carney.
Ekonomija i troškovi vozila
Prema procjenama, tarifna politika mogla bi povećati prosječnu cijenu vozila u SAD-u čak do 5000 američkih dolara, a uklanjanje izuzeća za dijelove prema sporazumu o slobodnoj trgovini može poboljšati cijenu između 7000 i 10.000 dolara. Uz dodatne troškove zbog metalnih tarifa, zajednički pritisak na troškove proizvodnje mogao bi imati dugoročne posljedice na cijene automobila.
Potražnja i nestašice
Stručnjaci ukazuju na to da bi isključivanja dijelova i materijala zbog tarifa moglo stvoriti nestašice na tržištu automobila, što će dodatno potaknuti porast cijena. Mactavish navodi da bi se to moglo odnositi na specifične marke i modele, a ne na sve automobile jednako, ovisno o mjestu proizvodnje i dostupnosti dijelova.
Utjecaj na osiguranje
Povećanje cijena automobila i dijelova će također vjerojatno utjecati na premije osiguranja. Matt Hands, potpredsjednik osiguranja, tvrdi da će viši troškovi vozila povećati ukupne potražnje od gubitka, što će se odraziti na cijene za sve kanadske osiguratelje. “U konačnici, potrošači će osjetiti pritisak i na tom polju,” zaključio je Hands.
Premještanje proizvodnje
Pitanje preseljenja proizvodnje nazad u SAD, kako je zamislio Trump, dodatno zakomplicira situaciju. Mactavish napominje da premještanje proizvodnih pogona predstavlja veliki izazov zbog utjecaja na industriju. “Tehnološki i infrastrukturni izazovi čine ovaj proces puno složenijim nego što se može činiti na prvi pogled,” rekao je Mactavish.
Tarife i tržišne promjene donose nesigurnost i prilagodbu na svim razinama autoindustrije, od potrošača do proizvođača.