Svjetla automobila: Zašto su postala toliko zaslijepljujuća?
Intenzitet svjetla i sigurnost vozača
Mnogi vozači, poput Reid-a iz Vox-ovog podcasta, već neko vrijeme primjećuju kako su prednja svjetla automobila postala izraženije nego ikad. Tijekom vožnje autocestom, svjetla koja su dolazila iz vozila iza njega bila su toliko jača da su ga ometala, prisiljavajući ga da skrene pogled s ceste. Ova pojava nije izolirana; mnogi vozači se suočavaju s istim problemom. Što se zapravo događa s tim svjetlima i zašto su toliko snažna?
Tehnološki napredak: LED svjetla
Jedan od glavnih razloga za jačanje svjetla u automobilima je prelazak na LED tehnologiju. LED (light-emitting diode) tehnologija omogućava stvaranje svjetlosnih izvora koji su učinkovitiji, dugotrajni i svjetliji u usporedbi s tradicionalnim halogenim svjetlima. Prema Johnu Bulloughu, znanstveniku iz Centra za istraživanje svjetla i zdravstvenih istraživanja, LED svjetla emitiraju plavkasto bijelu svjetlost koja je zapravo jača za ljudsko oko, što rezultira većim blještanjem na cesti.
Mjerenje svjetlosti i percepcija
Kako bismo razumjeli zašto se ova svjetla čine toliko jakima, važno je razmotriti kako mjerimo svjetlost. Tradicionalni mjerači koriste jedinice kao što su lumen i candela, koje ne uzimaju u obzir tijelo ljudske percepcije. Naše oči su posebno osjetljive na plavetnilo, što može uzrokovati da LED svjetla izgledaju svjetlije čak i kad su intenziteta sličnog starijim tehnologijama.
Promjene u sigurnosnim standardima
Osim tehnološkog napretka, i sigurnosni standardi su doprinijeli jačanju svjetla. Institucija za osiguranje za sigurnost autocesta (IIHS) sve više naglašava značaj jakih prednjih svjetala kao faktora sigurnosti, što potiče proizvođače automobila da podižu svjetlosne performanse svojih vozila kako bi ostvarili bolje ocjene.
Utjecaj na vozače i pješake
No, dojmljivo svjetlo koje vozači jure može uzrokovati nove rizike na cesti. Činjenica je da blještavilo može otežati vozačima da vide druge sudionike u prometu, posebno pješake i bicikliste. U posljednjih nekoliko godina zabilježen je porast smrtnih slučajeva među pješacima, što neki stručnjaci pripisuju upravo jačim svjetlima na vozilima. Broj smrtnih slučajeva pješaka u SAD-u povećao se za 48 posto od 2014. godine, a većina tih nesreća dogodila se noću.
Inicijative za promjene
Zagovornici, poput Marka Bakera, koji se bori protiv štetnih učinaka jarkih LED svjetala, postavili su peticije i pokušavaju lobirati za promjene u zakonodavstvu. Baker tvrdi da je potreban limit intenziteta svjetlosti kako bi se zaštitili ne samo vozači, već i pješaci. On naglašava važnost socijalnog angažmana i promjena koje mogu doći samo kroz kolektivne napore građana.
Što se može učiniti?
Expert Bullough ističe nekoliko mogućih rješenja za smanjenje blještavljenja. Jedno od njih uključuje pravilno ciljanje farova kako bi se svjetlost usmjerila prema cesti, a ne prema drugim vozilima. Vozači bi trebali biti svjesni ove važnosti i redovito provjeravati i podešavati svoje farove, a također bi trebali biti informirani o zakonodavstvu koje se odnosi na sigurnost na cesti.
Napredak tehnologije, kao što su prilagodljiva svjetla koja se automatski prilagođavaju ovisno o okolini, može pomoći u rješavanju problema zasljepljivanja. Međutim, ova rješenja će biti dostupna samo na novijim modelima automobila, što postavlja pitanje kako osigurati da svi vozači imaju pristup sigurnijim svjetlima na cesti.