Kanadska Odgovornost na Američke Carine
U Toronto, premijer Mark Carney je najavio da će Kanada odgovoriti na nedavne tarife koje je uveo predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump. Naime, Trump je uveo carinu od 25% na automobile uvezen iz Kanade, a Carney je naglasio da će i Kanada uvesti sličnu mjeru kao odgovor na ovu odluku.
Učinak Tarifa na Automotive Industriju
Carney je tijekom telefonskog razgovora s Trumpom izrazio nezadovoljstvo zbog uvedenih tarifa, ističući da Kanada reagira na način koji će uzrokovati maksimalan utjecaj na Sjedinjene Države, dok će napori biti usmjereni na minimiziranje štete unutar same Kanade. Premijer je objasnio da Kanada neće uvesti carine na dijelove automobila, jer su ti dijelovi od vitalne važnosti za integrirani automobilsku industriju koja povezuje obje zemlje. Mnogi automobili se proizvode s dijelovima koji višekratno prelaze granice između Kanade i SAD-a prije nego što budu potpuno sastavljeni.
Konkretnu Posljedice na Radna Mjesta
Automobilski sektor u Kanadi predstavlja drugu najvažniju izvoznu granu, zapošljavajući 125.000 ljudi izravno, dok se procjenjuje da još gotovo 500.000 radnika ovisi o industrijama povezanim s automobilima. U svjetlu nedavnih odluka, proizvođač automobila najavio je zatvaranje svoje tvornice u Windsor-u na dva tjedna, a predstojeće promjene u rasporedu rada dodatno će utjecati na 3.600 radnika.
Ekonomskim Mjerama za Zaštitu Radnika
Kako bi zaštitio radna mjesta pogođena od američkih tarifa, Carney je najavio osnivanje "strateškog fonda reakcionaranja" vrijnog od 2 milijarde dolara. Ovaj fond ima za cilj pružiti potporu radnicima čija su radna mjesta ugrožena posljedicama trgovinskih napetosti između dviju zemalja.
Širi Utjecaj na Ekonomiju
Osim automobilske industrije, Carney je upozorio na mogućnost uvođenja dodatnih tarifa na proizvode kao što su lijekovi, drvo i poluvodiči, što bi moglo dodatno destabilizirati kanadsko tržište. Carney je također istaknuo kako su ranije jasno definirane tarife na čelik i aluminij iz Kanade još uvijek na snazi, što dodatno otežava trgovinske odnose između dviju zemalja.
Reakcije i Politika
Premijer Carney smatra da bi SAD trebali preispitati svoje politike, jer će dugoročno imati negativan učinak na njihove građane. On se ne slaže s trenutnom američkom administracijom, smatrajući da su njihove mjere "nepravedne i pogrešne".
S druge strane, lider kanadske opozicije, Pierre Poilievre, predložio je smanjenje federalnog poreza na automobile proizvedene u Kanadi, dok je premijer Ontarija, Doug Ford, nazvao kanadske tarife "mjerom koja odgovara situaciji".
Zaključak
Trgovinske tenzije između Kanade i Sjedinjenih Američkih Država podržavaju tenzije na tržištu i izazivaju zabrinutost među radnicima u ključnim industrijama. Kako se situacija razvija, efekti ovih mjera mogla bi značajno oblikovati budućnost oba gospodarstva.