Uvođenje novih tarifa na automobilsku industriju: Što to znači za potrošače i proizvođače?
U travnju 2023. godine, bivši predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je planove za uvođenje novih tarifa od 25% na uvezene osobne automobile, kamione i dijelove poput motora i prijenosnika. Ove mjere, koje su izazvale brojne rasprave, postavljaju važno pitanje: kako će automobilka industrija reagirati i što to znači za potrošače?
Razumijevanje tarifa
David Bieri, stručnjak za globalne financije s Virginia Tech-a, tvrdi da tarifne mjere imaju dvostruki učinak. Na prvom mjestu, one predstavljaju porez na određene proizvode što rezultira povećanjem cijena. Cilj administracije Trump bio je učiniti američko gospodarstvo manje ovisnim o globalnoj ekonomiji. "Tarife su efikasan alat za postizanje toga, no one također povećavaju troškove za potrošače", objašnjava Bieri.
Bieri također naglašava da tarife predstavljaju politički instrument. "Trump ih je koristio kao pregovarački alat u bilateralnim pregovorima, što dodatno unosi nepredvidivost u cijeli proces", dodaje.
Utjecaj na proizvođače
Ako se tarife odnose samo na uvezene gotove proizvode, američki proizvođači poput Forda i GM-a možda neće biti direktno pogođeni. "Cijene stranih vozila će porasti, a troškove će snositi sami potrošači", objašnjava Bieri. Međutim, situacija postaje složenija kada su u pitanju nedovršeni proizvodi koji se uvoze iz Meksika ili drugih zemalja.
U tom bi slučaju, proizvođači u SAD-u mogli doživjeti financijske posledice. "To može dovesti do potrebnog prilagođavanja lanaca opskrbe", smatra Bieri. Proizvođači će možda morati promijeniti svoje poslovne modele ili preispitati svoje izvore materijala kako bi se nosili s novim troškovima.
Što potrošači mogu očekivati?
Veće cijene automobila kao rezultat tarifa dovest će do promjena u potrošačkom ponašanju. "Ako cijena vozila poput Volkswagen Golfa poraste, potrošači će se morati odlučiti hoće li platiti viši iznos ili preći na jeftinije alternative", objašnjava Bieri. Ovaj fenomen, poznat kao zamjenski efekt, može biti osnovni mehanizam koji će se aktivirati.
Primjećuje se da su mnogi potrošači tijekom pandemije već napravili slične promjene, prelazeći na pristupačne marke kada su cijene luksuznijih proizvoda porasle. No, postoji i rizik da opća potražnja opadne, ako potrošači postanu manje voljni trošiti zbog viših cijena automobila.
Politički rizici za administraciju
Jedan od potencijalnih rizika za Trumpovu administraciju je percepcija da će tarife pomoći samo dioničarima, a ne radnicima. "Industrija automobila u SAD-u je kapitalno intenzivna i automatizirana. Udio radne snage u toj industriji postaje sve manji, a ako tarife potaknu povećanje produktivnosti kod proizvođača, to možda neće rezultirati višim plaćama za radnike", smatra Bieri.
Osim toga, ako tarife povećaju troškove automatizacije, proizvođači će se možda suočiti s izazovima u održavanju profitabilnosti, što bi moglo utjecati na zapošljavanje i radne uvjete.
Zaključak
S obzirom na sve kompleksnosti koje dolaze s novim tarifama, jasno je da će posljedice za američku automobilsku industriju biti višeslojne i da će izravno utjecati na potrošače. Mjere koje su namijenjene potpori domaćoj ekonomiji donose sa sobom i znatne rizike te neizvjesnosti, što će zahtijevati pratnju i analizu u budućnosti.