Tarife na automobile: Utjecaj na američku autoindustriju
Uvod
Proizvođači automobila suočavaju se s velikim promjenama i potencijalnim financijskim posljedicama zbog najavljenih tarifa na strane automobile i dijelove. Ove tarife, koje bi mogle stupiti na snagu 3. travnja, predstavljaju značajan rizik za industriju, a očekuje se da će rezultirati povećanjem cijena za potrošače.
Što donose nove tarife?
Bijela kuća najavila je uvođenje tarifa na ključne dijelove automobila, poput motora, prijenosa i električnih komponenti. Iako su automobili i dijelovi koji su u skladu s trgovinskim sporazumom o Meksiku i Kanadi izuzeti od ovih tarifa, to se može promijeniti. Očekuje se da će takve mjere utjecati na cijene vozila, a analitičari upozoravaju da će proizvođači vjerojatno prenijeti povećane troškove na krajnje potrošače.
Posljedice za potrošače
Stručnjaci predviđaju da bi tarife mogle povećati cijene novih vozila za 10% ili više. Jonathan Smoke, glavni ekonomist Cox Automotive, naglašava da potrošači trebaju brže djelovati, jer bi cijene mogle drastično porasti nakon uvođenja tarifa. Očekuje se da će s porastom cijena doći i do povećanja troškova održavanja i osiguranja, što dodatno opterećuje vlasnike vozila.
Trumpova strategija
Predsjednik Donald Trump tvrdi da će ove tarife pomoći u povećanju američke proizvodnje automobila i potaknuti povratak radnih mjesta u industriju. U intervjuu za NBC, Trump je izjavio da ne mari za to hoće li strane tvrtke povećati cijene, jer vjeruje da će to potaknuti potražnju za američkim automobilima.
Prilagodbe američkih proizvođača
Kako bi umanjili negativne učinke tarifa, američki proizvođači automobila razmatraju nekoliko opcija. Mogu preispitati svoje lance opskrbe, povećati proizvodnju u SAD-u ili smanjiti prodaju uvezenih modela. Međutim, sve ove opcije imaju svoje izazove i troškove, a mnoge od njih zahtijevaju dugoročne investicije.
Globalni lanci opskrbe
Zbog složenosti globalnih lanaca opskrbe, prelazak na veću proizvodnju u SAD-u neće biti jednostavan. Proizvođači se suočavaju s neizvjesnošću u vezi s dugoročnim isplativostima svojih ulaganja. Promjene koje se sada provode mogle bi potrajati godinama, a uspješnost zavisi o stabilnosti tarifnih mjera u budućnosti.
Reakcije industrije
Unatoč izazovima, pojedini proizvođači već su se počeli prilagođavati novim uvjetima. Postoje primjere tvrtki koje su započele izgradnju novih proizvodnih kapaciteta u SAD-u, posebno onih čija je primarna baza kupaca već na američkom tržištu. Mnogi analitičari ističu da bi se mogli javiti i problemi s proizvodnjom, jer bi proizvođači mogli smanjiti proizvodnju manje popularnih modela.
Utjecaj na rabljeno tržište
Povećanje cijena novih vozila neće utjecati samo na nove automobile. Rabljeno tržište mogao bi doživjeti nagli porast cijena, jer će potrošači tražiti alternativne opcije kako bi izbjegli dodatne troškove novog vozila. Povećanje potražnje za rabljenim automobilima može dodatno dovesti do rasta cijena u tom segmentu tržišta.
Politika i tzv. ‘Race to the Bottom’
Predsjednik Ujedinjenog automobilsko sindikata, Shawn Fain, podržava Trumpovu politiku, smatrajući da je to korak prema izbjegavanju slobodne trgovine koja je dugoročno naštetila radničkoj klasi. Ipak, strahovi od povećanja cijena ne prestaju, a američki proizvođači automobila izrazili su potrebu za politikom koja će izbjeći dodatna opterećenja za potrošače.
Zaključna razmatranja
Iako je uvođenje tarifa na automobile ispunjeno političkim ciljevima, posljedice koje će to imati na proizvodnju, cijene i potrošače ostaju nejasne. Proizvođači se nalaze u teškoj situaciji koja zahtijeva brze i učinkovite prilagodbe, kako bi se nosili s novonastalom situacijom i potencijalno dugoročnim posljedicama koje bi mogle rezultirati višim troškovima za sve sudionike tržišta.