Uvezeni automobili i nove tarife: Snažan udarac za potrošače i industriju
U trenutku kada američka vlada najavljuje 25% tarife na sve uvezene automobile i dijelove, članovi automobilske industrije u Maineu upozoravaju da će potrošači osjetiti značajan porast cijena u vrlo kratkom roku. Predsjednik Donald Trump tvrdi da nametanje ovih tarifa ima za cilj poticanje domaće proizvodnje i pružanje podrške američkim proizvođačima automobila. Ipak, stručnjaci smatraju da će ove mjere otvoriti brojne kompleksne probleme.
Kompleksnost industrije
S obzirom na to da mnogo američkih proizvođača automobila uvozi vlastite dijelove, raste zabrinutost među potrošačima i poslovnim ljudima u Maineu. Adam Lee, šef najveće auto-trgovine u Maineu, Lee Auto Malls, naglašava da nitko zapravo ne profitira od ovih tarife. “Pobjeđuje li netko? Ne,” izjavio je.
U međuvremenu, trgovci automobila pripremaju se za prijelazno razdoblje kada će potrošači moći kupiti automobile koji još nisu opterećeni novom tarifom. Međutim, od lipnja, cijene i dostupnost automobila će se dramatično promijeniti, a potrošači će biti suočeni s naglim poskupljenjima ili će se morati zadržati na starim modelima.
Trenutni troškovi automobila
Uz postojeće tarife od 2,5% na uvezene putničke automobile, dodatne 25%-tne tarife mogu značiti ukupno 27,5% dodatnog troška. Za potrošače koji traže nove automobile, to može značiti drastičan skok cijena. Na primjer, tarifne posljedice mogu povećati cijenu novog Subaru Crosstrek-a s 900 na 9.900 dolara.
Također, troškovi rabljenih automobila postali su alarmantni. Prema istraživanju, u regiji Portland-Auburn, samo 8% rabljenih vozila koštalo je ispod 20.000 dolara u 2023. godini. Ova situacija dodatno se komplicira za stanovnike ruralnih područja Maine-a, gdje javni prijevoz nije pouzdan, a potreba za vozilima je izuzetno visoka.
Utjecaj na potrošače
Stanovnici Maine-a već su zabrinuti zbog povećanih troškova automobila. Osobe poput Briana Kellera, koji vozi limuzinu Hyundai iz 2009. godine, svjesni su da će morati prilagoditi svoje financijske planove. "Teško je planirati sve u smislu proračuna i vremena," rekao je Keller, naglašavajući kako su trenutačne okolnosti postale stresne.
S obzirom na nadolazeće promjene, mnogi se okrenuli rabljenim električnim vozilima kao alternativi, ali se suočavaju s istim izazovima – povećanjem cijena i smanjenom dostupnošću.
Uvoz vintage vozila
U Chelseaju, dva entuzijasta, Bobby Rosso i Aaron Baird, zarađuju za život uvozom vintage japanskih automobila. Oni restauriraju i prodaju automobile, ali sada su zabrinuti zbog nadolazećih tarifa. S obzirom na to da će morati platiti znatno više za uvoz, planiraju preusmjeriti fokus na jeftinije automobile dok nesigurnosti ne prođu.
Rosso je posebno zabrinut zbog Nissan Skyline R34, koji će, s planiranim tarifama, drastično poskupjeti, a on će radije čekati dok tarife ne budu ukinute kako ne bi pretrpjeli gubitak.
Savjeti za kupce
Lee, voditelj Lee Auto Malls, savjetuje ljudima da ako planiraju kupiti automobil, to učine što je prije moguće kako bi izbjegli velike razlike u cijeni. "Ako niste planirali kupiti novi automobil, nemojte ga žuriti i kupiti ga samo zbog toga," dodaje Lee, ističući važnost promišljene kupovine u ovim turbulentnim vremenima.
Za one koji nemaju pristup financijskim sredstvima, situacija može postati još gora. Lee predviđa da će se tržište rabljenih automobila dodatno suziti, s rastućim cijenama, što će dodatno otežati situaciju običnim potrošačima.
Zaključak
Raste zabrinutost o tome kako će nove tarife utjecati na potrošače, trgovce i samu automobilske industrije. Bez obzira na to kakve strategije vlada poduzima, čini se da je pred Amerikancima mnoge neizvjesnosti, posebno za one koji se oslanjaju na vozila u svakodnevnom životu. Potrošači i automobilski profesionalci strahuju od poteškoća koje će nove stope donijeti i nastavljaju se boriti s pitanjima koja utječu na njihovu mobilnost i financijsku budućnost.