Utjecaj tarifa na tržište automobila: Što očekivati?
Uvod u problematiku tarifa
U svijetu automobila, vijesti o nadolazećim tarifama od 25% na uvezene automobile i dijelove donose sa sobom određenu dozu neizvjesnosti. Colby Sherman, vlasnik Auto Group Direct i blagajnik Nezavisnog udruženja automobila u Utahu, ističe kako će konačni učinak ovih tarifa isključivo ovisiti o ponašanju potrošača. Ovaj članak istražuje moguće posljedice uvođenja tarifnog sustava na tržište automobila, cijene i ponašanje potrošača.
Ponašanje potrošača i tržišne cijene
Sherman smatra da bi potrošači mogli reagirati na najavljene tarife tako da krenu u kupovinu dok su cijene još uvijek povoljne. Ako do toga dođe, to bi moglo rezultirati smanjenjem inventara na tržištu, što bi zauzvrat moglo potaknuti porast cijena rabljenih automobila. Na temelju prošlih iskustava, sve više ljudi moglo bi se odlučiti zadržati svoje trenutne automobile duže nego inače, čime bi se dodatno povećala potražnja za rabljenim vozilima.
Utjecaj na cijene novih automobila
Sherman uvjerava kako proizvođači automobila neće moći absorbovati povećane troškove koji proizlaze iz tarifa. Umjesto toga, očekuje se da će ti troškovi biti prebačeni na potrošače, što će dovesti do rasta cijena novih automobila. S obzirom na to da su trenutačno cijene automobila već visoke, takvo povećanje može dodatno ograničiti pristupačnost novih vozila za potrošače.
Promjene u servisnom sektoru
David Johnson, izvršni direktor Nacionalnog instituta za izvrsnost u automobilskim uslugama (ASE), naglašava dodatne promjene u industriji. Kako se cijene dijelova povećavaju, sve više servisnih trgovina moglo bi se usredotočiti na obnovu većih komponenti umjesto na zamjenu s novim dijelovima. Ova praksa, koja je bila popularna tijekom 70-ih i 80-ih godina, može ponovno postati uobičajena, a lokalni servisi bi mogli stvoriti nove poslovne modele temeljen na restauraciji automobilskih dijelova.
Uštede i povećani troškovi rada
Prema Johnsonovim predviđanjima, potrošači će možda vidjeti neke uštede na dijelovima zbog povećane konkurencije na tržištu popravka automobila. Međutim, ta bi ušteda mogla biti nadoknađena višim troškovima radne snage. Servisi će se truditi da zadrže cijene usluga konkurentnima, no rast troškova može negativno utjecati na krajnji iznos koji potrošači plaćaju za popravke.
Dugoročne prednosti za ekonomiju
Unatoč izazovima koji dolaze s uvođenjem tarifa, Sherman i Johnson smatraju da bi ove promjene mogle dugoročno biti korisne za američku ekonomiju. Iako će prve godine, zbog rasta troškova, biti izazovne, prilagodba tržišta mogla bi voditi ka stabilizaciji i inovacijama, što bi na kraju koristilo i potrošačima i proizvođačima.
Trenutno stanje tržišta
Craig Bickmore, izvršni direktor novih trgovaca automobila u Utahu, ističe kako trenutna situacija na tržištu nije toliko loša kao za vrijeme pandemije. Novi trgovci automobila sada imaju visoke razine zaliha, što im omogućuje da lakše upravljaju izazovima koji dolaze s novim tarifama. Iako se ne može točno predvidjeti kako će tržište reagirati, visoki inventar može djelovati kao tampon za potencijalne promjene cijena.
Povezane informacije
Za više informacija o tarifama i njihovom utjecaju na gospodarstvo, možete pročitati ovaj članak.