Nova uvođenja tarifa i njihov utjecaj na autoindustriju u SAD-u
Nakon najave predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju od 25% tarifa na uvezene automobili i dijelove, američka autoindustrija se suočava s novim izazovima. Ove mjere, koje će stupiti na snagu 2. travnja, očekivano će poskupjeti cijene vozila, što već dovodi do promjena u potrošačkom ponašanju.
Reakcija potrošača
U trenutku kada su najavljene nove tarife, mnogi potrošači su odlučili posjetiti svoje lokalne auto-salone kako bi izbjegli poskupljenja. Primijetna je porast interesa za kupovinu automobila, osobito za nove modele. Prema riječima Joea McCabea, predsjednika i izvršnog direktora Autoforecast Solutions, kupci bi trebali iskoristiti trenutne zalihe automobila koje nisu bile pogođene novim tarifama. "Ako možete, kupite automobil sada," apelira McCabe, naglašavajući da bi to moglo biti najpovoljnije rješenje prije povećanja cijena.
Ford je također izvijestio o povećanju prodaje automobila, koja je u prvom kvartalu porasla za 5%, s posebnim porastom od 19% u ožujku, što se može povezati s najavom novih tarifa. Ovaj skok u interesu potrošača jasno pokazuje da se ljudi ponovno pregledavaju tržište prije nego što dođe do očekivanog rasta cijena.
Davatelji automobila i njihova strategija
Osim potrošača, i sami prodavači automobila osjećaju pritisak. Prema analizi Cox Automotive, zabilježen je značajan porast online aktivnosti vezano uz pretraživanje i upite za automobile. Tako su zabilježeni porasti do 54% u potražnji za novim automobilima unutar samo nekoliko dana nakon Trumpove najave. Ovo ukazuje na to da potrošači veoma pažljivo prate novosti i bergenizije u auto industriji i da su spremni brzo reagirati.
Analitičari predviđaju kako će promjene politika koje donose velike tarife utjecati na dinamiku ponude i potražnje. Prodavači su svjesni da bi se situacija mogla brzo promijeniti, te stoga planiraju prilagoditi svoje strategije prodaje.
Povećanje pritiska na proračune potrošača
Financijsko opterećenje koje donose nove tarife ne pogađa samo kupce automobila, već i tržište automobila u cjelini. Analitičari predviđaju da bi troškovi automobila mogli nastaviti rasti, što će dodatno otežati situaciju potrošačima koji su već suočeni s financijskim izazovima. Prema riječima McCabea, potrošači niže srednje klase možda će se suočiti s najvećim prijetnjama, jer bi ih povećanje cijena moglo isključiti iz mogućnosti kupovine novog automobila.
Postoji osjećaj nesigurnosti oko budućih cijena, a trenutna zaliha automobila nije izložena tarifama, što znači da potrošači trebaju biti svjesni trenutne situacije prilikom donošenja odluka.
Zaključak
Uvođenje novih tarifa u autoindustriju stvara uzbudljiv i izazovan period za američke potrošače. Kako se približava datum kada će nove mjere stupiti na snagu, pritisak na tržištu automobila raste, a potrošači brzo reagiraju kako bi iskoristili trenutne zalihe i izbjegli predstojeće poskupljenje. Ova situacija može stvoriti prilike, ali i izazove za sve aktere u industriji automobila.