Prelazak granice: Što trebate znati prije nego krenete u SAD iz New Brunswicka
Blizina Mainea i svakodnevni putnici
Stanovnici New Brunswicka često se odlučuju na kratka putovanja u susjedni Maine, kako zbog brze kupovine, tako i za izlet. Ova blizina omogućava jednostavno prelazak granice, no s trenutnim promjenama u američkim imigracijskim pravilima i politikama, sve više Kanađana razmišlja dvaput prije nego što započne svoje putovanje.
Recentni incidenti koji izazivaju zabrinutost
Jedan od ključnih razloga za ovu nelagodu su nedavni incidenti, poput slučaja žene iz Britanske Kolumbije koja je gotovo dva tjedna bila pritvorena od strane američkih imigracijskih službenika. Njeno putovanje je započelo na meksičkoj granici, gdje je zadržana zbog navodnog nedostatka pravne dokumentacije potrebne za ulazak u SAD. Ovim slučajem porasla je zabrinutost među onima koji planiraju putovanja u Sjedinjene Države.
Osim toga, dvojac iz Halifaxa, koji je bio zaustavljen dok su putovali kroz Ohio, doživio je neugodnost kada su ih policajci optužili da su pod utjecajem droga, uslijed čega su pretraženi njihovi osobni automobili. Ovakvi incidenti ne samo da potresaju putnike, već i potiču šire rasprave o imigracijskim pravima i postupcima na granici.
Imigracijska prava i procedure
Blair Hodgman, imigracijski odvjetnik i dvostruki građanin Kanade i Sjedinjenih Država, ističe da putnici na američkoj granici zapravo nemaju puno prava. Njihova jedina prava su u vezi s povlačenjem zahtjeva za ulazak u zemlju. Amerikanci imaju ovlasti postavljati pitanja i pretraživati putnike, uključujući pretraživanje osobnih uređaja poput mobitela i prijenosnih računala. Čak im mogu zatražiti lozinke, što dodatno podiže razinu stresa kod putnika.
Priprema za putovanje
Preporučuje se da putnici koji planiraju putovanje u SAD dobro razmisle o svom razlogu odlaska. Bitno je biti iskren i imati jasnu namjeru, kao što je konkretna trgovina ili događaj. "Morate pokazati da odete sa dobrim razlogom i da ćete se vratiti u Kanadu", naglašava Hodgman. Odgovori poput "ne znam koliko ću ostati" neće pomoći u prolasku granice.
Zakonodavne promjene i njihove posljedice
Prema Hodgmanu, iako su pravila o putovanjima uvijek postojala, američki imigracijski službenici sad su pažljiviji nego prije. Zakon donesen za vrijeme administracije Donalda Trumpa dodatno je otežao situaciju, jer putnici koji planiraju boravak dulji od 30 dana moraju registrirati svoj i-94 dokument. Ukoliko putnici planiraju dulji boravak, preporučuje se da se osiguraju da imaju taj obrazac.
Što učiniti u slučaju problema
Ako netko naiđe na probleme prilikom prelaska granice, kao što je okretanje ili pritvaranje, Hodgman savjetuje da ostanu potpuno iskreni. Iskrenost može spriječiti daljnje probleme s imigracijom. Preporučuje se da se u tim situacijama potraži pravni savjet kako bi se razjasnile mogućnosti i prava koja putnici imaju.
Dodatne preporuke za putnike
Hodgman također naglašava važnost poštovanja prema imigracijskim službenicima tijekom ispitivanja. Taktika "deferencijalnog" pristupa može značajno pomoći putnicima. Strpljenje i poštovanje prema autoritetu može stvoriti pozitivniji dojam, čime se potencijalno izbjeći neželjeni problemi na granici.
Uz sve veći broj problema koji se javljaju na granici, putnici iz New Brunswicka trebaju pažljivo razmotriti svoje planove kada putuju u SAD. Pripremite se unaprijed, budite informirani, i putujte s povjerenjem.