Haa: Skrivena dolina riže Butana
Haa, što u prijevodu znači “Skrivena dolina riže”, jedan je od dvadeset dzongkhag (okruzi) Butana. Ovaj okrug, koji je drugi najmanje naseljen u zemlji nakon Gase, većinom ostaje izvan turističke karte, budući da posjetitelji obično slete u Paro i kreću prema Thimphu, Punakha i sve popularnijem Bumthangu.
Povezanost s Haa-om
Moja veza s Haa-om počinje s objavom mog oca u indijskom vojnom timu (IMTRAT), misiji indijske vojske koja je odgovorna za obuku kraljevske butanske vojske i osoblja kraljevskog tjelohranitelja. Tek u posljednjih dvadeset godina ovaj skriveni dragulj otvoren je za međunarodne posjetitelje, što dodatno povećava njegovu privlačnost.
Putovanje u prošlost
Nedavno sam se vratio u Bhutan kako bih oživio uspomene iz svog djetinjstva i istražio je li moja idealizirana slika Haa-e još uvijek prisutna. Odabrao sam sjedalo s lijeve strane zrakoplova, smatra se najboljim mjestom za slijetanje u Paro, koje je toliko izazovno da ga može izvesti samo pedesetak pilota. Uzbuđeno sam promatrao kako avion precizno slijeće na kratku pistu između vrhova visokih osamnaest tisuća stopa.
Pehanje dolinom Haa
Dok smo se odvezli od međunarodne zračne luke Paro, bili su tu visoke planine, čista rijeka i karakteristična butanska arhitektura. Država koja se nalazi u srcu Himalaja bila je upravo onakva kakvu sam je zapamtila. Vožnja kroz dolinu bila je fascinantna: prešli smo Chele La, najvišu vozačku točku u Butanu, i zaustavili se kako bismo uživali u pogledu. Jasne vode Haa Chhu dijele dolinu na pola, dok planine Sikkim veličanstveno izdižu zapadno od nas.
Povijest i kultura Haa-e
Dolina Haa, koja se proteže na površini od otprilike 1.700 četvornih kilometara, nalazi se duž zapadne granice Butana i graniči s Tibetovom dolinom Chumbi na sjeverozapadu. U članku pod nazivom Povijest doline Haa, autor Pema Tshewang spominje da je dolina bila blagoslovljena mjesta povezana s guruom Rinpocheom i smatra se „skrivenom zemljom“. Usprkos modernizaciji i širenju interneta, grad Haa je sačuvao ostatke svoje prošlosti.
Tradicionalna butanska kultura
Moj vodič, Tshewang Phunstso, ističe kako je Haa poznat po svojoj bogatoj kulturnoj baštini, uključujući tradicionalnu butansku arhitekturu, samostane i razne festivale. S po svega 14.000 stanovnika, gospodarstvo se većinom oslanja na poljoprivredu koja se bavi uglavnom heljdom, ječmom i pšenicom, dok su uzgoj jaka i izrada sira dodatni izvor prihoda. “A sada, naravno, tu je i turizam”, dodaje Phunstso.
Domaći običaji i gastronomija
Više nego spreman za topli obrok, stigli smo do doma Kinley Wangchucka. Srdačno su me dočekali Kinley i njegova supruga Wangmo. Nakon šalice vrućeg čaja i domaćih Khabsey (duboko prženi kolačići), pozvani smo da pomognemo s pripremom večere. Iz kućnog vrta smo ubrali repu i špinat, te se smjestili u dnevnoj sobi kako bismo pravili hoentay, knedle od heljde punjene začinjenim lišćem.
Naš rustikalni obrok bio je ukusan i zdrav: savršeno kuhane hoentay s prženim mesom, zelenilom i crvenom rižom. Genijalni domaćin donio je još jedan glineni lonac iz kuhinje: “Isprobajte emasti; čak i vaša Deepika Padukone to voli,” nasmijano je rekao. Ova začinjena butanska gulaš, koja kombinira vruće čilije i sir, bila je ukusna, ali mi je Ezay, tradicionalni chutney, najviše pao u oko. Pripremljen od ručno pečenih crvenih čilija, češnjaka, đumbira i soli, Ezay se može poslužiti uz svaki obrok i pruža eksplozivan okus koji se lako uvuče u vaša sjećanja.
Istraživanje hramova Haa-e
Moj sljedeći plan bio je posjetiti dva hrama iz sedmog stoljeća, Lhakhang Karpo (Bijeli hram) i Lhakhang Nagpo (Crni hram), smještene u podnožju okolnih planina. “Prema lokalnoj legendi, tibetanski car Songtsen Gampo je pustio dvije golubice da nađu povoljne lokacije. Lhakhang Nagpo je sagrađen tamo gdje je sletjela crna golubica, dok je Lhakhang Karpo sagrađen na mjestu bijele ptice,” objašnjava Phunstso.
Lhakhang Karpo, najveći hram u dolini Haa, impozantna je građevina s tradicionalnom butanskom arhitekturom. C-oblik konstrukcijskog raspona središnjeg hrama okružuje prostrano dvorište, drvene detalje i živopisne slike. Phunstso me upoznaje s figurama TSE-La-Nam Sum Trinity i lokalnim zaštitnicima Chhundu, napominjući da se hram koristi kao monaško tijelo okruga. U 2009. godini posjetio ga je kralj, što je dovelo do izgradnje novih četvrti za sto redovnika.
Gastronomija i svakodnevni život
Kada smo se uputili u gradsko središte, koje je malena ulica s brojnim trgovinama, Phunstso naglašava kako su crvena riža, heljda i kukuruz butanske osnove. Izgledao je pomalo sjetno dok je uspoređivao butansku kuhinju s indijskom, ističući da Butan ne poznaje deserte ili slatkiše; njihov fokus je na slanim jelima.
Povratak kroz sjećanja
Moje sljedeće odredište bila je uzvišena Haa dzong, povijesna tvrđava koja služi kao sjedište IMTRAT-a. Uživao sam u mirnom kompleksu okruženom lijepim drvenim balkonima i šarenim slikama. Tijekom šetnje kroz Haa, odnosno prilikom povratka u svoje uspomene, prisjetio sam se dana kada sam pao u rijeku, prvog susreta sa snijegom, tjedana provedenih u malom kino i dana uloženih u ležanje na travnjaku, brojeći oblake.
Predivna priroda Haa-e
Molitvene zastave lepršaju dok sljedeći dan odlazim do visećeg mosta HAA. Ova vidikovac omogućuje mi panoramski pogled na grad okruženog plodnim poljoprivrednim površinama, alpskim šumama i visokim vrhovima. Haa možda nudi mnoštvo vidika vrijednih razglednica, ali nema mjesta poput ove prekrasne doline.
Teja Lele piše o putovanjima i načinu života.