Washington (TNND) – U posljednje vrijeme, američka autoindustrija suočava se s izazovima koji dolaze s najavom predsjednika Donalda Trumpa o nametanju tarifa na strana vozila i auto dijelove. Ovaj potez izazvao je mnogo briga među proizvođačima automobila, koji se sada suočavaju s teškim i skupim odlukama. Tarife, koje bi trebale stupiti na snagu 3. travnja, neće samo povećati cijene novih automobila, već će i utjecati na složene lance opskrbe koji su od vitalnog značaja za funkcioniranje industrije.
Bijela kuća najavila je da će tarife obuhvatiti ne samo gotove automobile, već i “ključne” dijelove koji čine osnovu automobilskog pogona, poput motora, prijenosa i električnih komponenti. S obzirom na to da je većina američkih automobila rezultat suradnje između domaćih i stranih dobavljača, avangardne odluke američke administracije mogle bi dovesti do nepredvidivih promjena na tržištu.
Trenutno su automobili, lagani kamioni i dijelovi koji se uvoze u SAD u skladu s korigiranim trgovinskim sporazumima iz Meksika i Kanade izuzeti od tarifa, ali postoji mogućnost da će se ovaj status promijeniti. Analitičari upozoravaju da bi to moglo dovesti do brzog povećanja troškova za proizvođače, što će se neizbježno odraziti na cijene koje plaćaju potrošači.
Glavni ekonomist Cox Automotive, Jonathan Smoke, naglasio je na nedavnom konferencijskom pozivu kako bi potrošači mogli imati samo kratak prozor za kupnju vozila prije nego što cijene drastično porastu. Očekuje se da bi novo nametnute tarife mogle rezultirati povećanjem cijena za 10% ili više, čime bi se dodatno opteretili potrošači koji su već suočeni s inflacijom i rastućim troškovima održavanja i osiguranja.
Trump je u nekoliko navrata izrazio uvjerenje da će tarife pomoći u revitalizaciji američke proizvodnje i ponovnom jačanju domaće autoindustrije. U intervjuu za NBC, predsjednik je rekao kako “ne može brinuti manje” o posljedicama koje će strane kompanije možda pretrpjeti, uvjeravajući da će potrošači radije birati automobile američke izrade.
S obzirom na najavljene promjene, američki proizvođači automobila razmatraju nekoliko strategija kako bi ublažili posljedice na svoje poslovanje. Opcije uključuju promjenu lanaca opskrbe, povećanje proizvodnje u SAD-u, te izgradnju novih tvornica. Ove su strategije, međutim, kompleksne i skupe, a povrat investicija može biti neizvjestan.
Justin Ren, izvanredni profesor na Business School of Business Sveučilišta u Bostonu, napominje da će uspjeh ovih strategija varirati ovisno o specifičnostima tvrtke i dobavljača. Globalni lanci opskrbe, razvijani kroz brojne trgovinske sporazume, postali su složeni i teško ih je prilagoditi na brzinu. Mnoge kompanije ponovno razmatraju svoje lanace opskrbe, što uključuje dodatne investicije koje će stvoriti dodatne troškove.
Neizvjesnost vezana uz trenutna ulaganja može inhibirati odluke o relokaciji proizvodnje, pa iako su neki strani proizvođači započeli s gradnjom tvornica unutar SAD-a, većina tvrtki zauzima “čekaj i vidi” stav. Ren dodaje kako primjetan trend odlaska stranih proizvođača prema američkom tržištu potvrđuje da je uporište za njihovu prodaju u Sjedinjenim Državama ključno.
I dok proizvođači lutaju kroz ozbiljne ekonomske izazove, vjerojatno će doći do novog rasta cijena u maloprodaji, jednom kada vozila budu dostupna. Tako će se i rabljeno tržište suočiti s posljedicama, jer će se povećana potražnja za rabljenim vozilima očigledno dogoditi kao rezultat jačih cijena novih automobila. Tarife će donijeti složene posljedice u obliku viših cijena koje će potrošači osjetiti, što će dodatno zakomplicirati konkurenciju na tržištu.
Prema procjenama Yaleovog proračunskog laboratorija, najavljene tarife mogle bi uzrokovati prosječno povećanje cijena vozila od 13,5%, što bi predstavljalo dodatnih 6.400 dolara na cijenu prosječnog novog vozila u 2024. Očekuje se također da će trgovci automobila početi povlačiti poticaje za prethodne modele kako bi optimizirali svoju profitabilnost i smanjili gubitke u svjetlu nadolazećih tarifa.
Određene sindikalne organizacije, poput UJEDINJENOG AUTOMOBILSKOG SINDIKATA, pozdravile su Trumpovu odluku smatrajući je korakom ka jačanju radničkih mjesta i obuzdavanju negativnih posljedica slobodne trgovine. Predsjednik UAW-a, Shawn Fain, izjavio je kako je ovo prilika za obnovu radničkih zajednica devastiranih prošlim trgovačkim politikama.
S druge strane, Američko vijeće za automobilsku politiku izrazilo je podršku ideji o povećanju proizvodnje u SAD-u, ali je istaknulo opreznost prema cijeni. Postoji bojazan da bi veći troškovi mogli dovesti do smanjenja proizvodnje manje popularnih modela ili pak rezultirati rastu cijena koje će potrošači teško podnijeti.
Ova neizvjesna situacija stvara jedinstven izazov za industriju automobila, a pitanje koje se nameće jest kako će proizvođači reagirati na te promjene i što će to značiti za američke potrošače. Rastuće cijene rabljeni automobili također će postati atražniji, mijenjajući dinamiku tržišta i ponašanje potrošača.