Predsjednik Donald Trump 26. ožujka 2025. godine najavio je implementaciju novih tarifa od 25% na uvezene automobile i auto dijelove. Ova odluka dolazi u vrijeme kada analitičari sugeriraju da će takve mjere značajno povećati troškove kupnje ne samo stranih, već i lokalno proizvedenih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama.
Prema Bijeloj kući, tarifa će se primijeniti na putnička vozila i lagane kamione, kao i na važne komponente kao što su motori i prijenosni sustavi. Očekuje se da će ova odluka promovirati domaću proizvodnju, no istovremeno će staviti dodatan teret na potrošače.
Analitičari predviđaju da će potrošači možda biti prisiljeni plaćati dodatnih 8.000 do 15.000 dolara na strana vozila, dok bi cijene domaćih automobila mogle porasti između 3.000 do 8.000 dolara. Brian Cheung, dopisnik NBC News-a za poslovne i podatkovne teme, objasnio je kako će ovi troškovi utjecati na potrošačke navike i razmišljanja o kupnji automobila.
Kupovina automobila: Sada ili čekati?
Cheung ističe da je možda bolje kupiti automobil prije nego nakon što tarife stupe na snagu, cio 3. travnja. “Cijenimo da bi povećanje cijena moglo biti značajno”, naglasio je Cheung. Međutim, situacija nije tako jednostavna, jer tarife ne utječu samo na strane automobile, već i na kompleksne lanci opskrbe koji uključuju dijelove proizvedene u različitim zemljama.
Osim samih cijena automobila, trebalo bi voditi računa i o povećanju troškova osiguranja. Cheung napominje da ako porastu cijene auto dijelova, to će utjecati i na cijene popravaka, što može povećati troškove osiguranja za dodatnih 189 dolara godišnje.
Što potencijalni kupci trebaju znati prilikom kupnje?
Kako bi razumjeli koje će cijene rasti, Cheung preporučuje potencijalnim kupcima da provjere koji su automobili lokalno proizvedeni, a koji su uvezeni. Primjerice, Ford Edge se proizvodi u Kanadi, dok Subaru Outback proizvode u Indiani. Uvozni automobili i dijelovi bit će podložni novim tarifama, što bi moglo dodatno zakomplicirati situaciju.
Također, kupci bi trebali razmotriti tržište rabljenih automobila. Prosječna cijena rabljenog automobila je više od 20.000 dolara jeftinija od novog, a ako se ljudi prestanu zanimati za nove automobile, cijene rabljenih vozila također bi mogle rasti.
Što kupiti prije primjene tarifa?
Cheung ukazuje na druge stavke koje bi mogle poskupjeti zbog novih tarifa. Na primjer, tarifna stopa od 25% mogla bi povećati cijene kuhinjskih ormarića za značajne iznose, moguće do 1.800 dolara. Potrošači se potiču na promišljanje o kupovini materijala za renovaciju kuće unaprijed, čak i ako nisu spremni za početak rada, jer će troškovi samo rasti.
Osim toga, porast cijena vezan uz tehnološke proizvode također bi mogao staviti teret na potrošače, kao što su prijenosna računala, igre konzole i pametni telefoni, koji bi mogli poskupjeti za stotine dolara.