Utjecaj Trumpovih auto tarifa na tržište automobila u SAD-u
Uvod u situaciju
Predsjednik Trump najavio je 25% tarife na strane automobile koje bi trebale stupiti na snagu 2. travnja, a ovo je izazvalo velike trzaje na američkom tržištu automobila. Posebno u predgrađu Whippanyja u New Jerseyju, gdje se prodavači suočavaju s naglom potražnjom kupaca koji žele iskoristiti trenutne cijene prije nego što tarife povećaju troškove. "Pa, vidimo kako ljudi dolaze; žele kupiti automobile jer se boje", izjavio je Tom Maoli, vlasnik Celebrity Motor Car Company.
Porast potražnje i strahovi kupaca
Zabrinutost zbog nadolazećih tarifa potaknula je potrošače da požure s kupovinom automobila. Maoli navodi da se prosječna cijena automobila u SAD-u kreće oko 40.000 dolara, što bi uz nove tarife moglo rezultirati dodatnim troškom od čak 10.000 dolara. Ova promjena bi mogla povećati mjesečna plaćanja za automobil za oko 300 dolara. "Kupci će se suočiti s ozbiljnim odlukama — trebat će odlučiti hoće li kupiti novi automobil po višoj cijeni, popraviti postojeći ili okušati sreću s rabljenim vozilima," objašnjava Maoli.
Pripreme trgovaca
Trgovci su primorani na preispitivanje svojih strategija i opskrbnih lanaca. Mnogi od njih imaju oko 50 do 100 dana zaliha novih automobila, ovisno o marki, i pokušavaju povećati inventar prije nego što tarife stupe na snagu. "Jedino što možemo učiniti je izgraditi zalihe," govori Maoli, dodajući da očekuje povećanje potražnje za dijelovima i popravcima vozila.
Utjecaj na popravke
Pored povećanih troškova kupnje novih automobila, Maoli također ističe da će tarife utjecati i na cijene popravaka. "Popravi će se povećati jer će se troškovi dijelova povećati," naglašava, napominjući da će potrošači koji ne kupuju nove automobile vjerojatno tražiti popravke kako bi održali svoja vozila u funkciji. U ovim uvjetima, opstajanje na tržištu ovisit će o brzini i efikasnosti servisa koji nude trgovci.
Utjecaj na domaće proizvođače
Maoli upozorava da tarife neće pogoditi samo strane proizvođače poput BMW-a, Volkswagena i Lexusa, već će i američke autoproizvođače suočiti s izazovima. Mnogi domaći proizvođači imaju globalno složene lance opskrbe koji se oslanjaju na međunarodnu proizvodnju i dijelove, zbog čega će porast troškova utjecati na njihovu ukupnu profitabilnost.
Mogući scenariji za potrošače
Kupci se sada suočavaju s nekoliko opcija. Oni mogu odlučiti kupiti novi automobil po višoj cijeni, popraviti svoj trenutni automobil ili kupiti rabljeni automobil. Prema Maoliju, tržište rabljenih automobila bi moglo doživjeti porast potražnje, s obzirom na to da su kupci sada više skloni zadržati svoja stara vozila nego ikada prije.
Zaključak
S obzirom na sve veće troškove i promjene u tržištu zbog najavljenih tarifa, tržište automobila u SAD-u suočava se s novim izazovima. Potrošači i trgovci moraju brže reagirati kako bi se prilagodili ovim promjenama, a posljedice će se vjerojatno osjećati kako u kratkoročnom, tako i u dugoročnom razdoblju.