Trumpove tarife na uvoz automobila: Što to znači za američko tržište
DETROIT (AP) – Porez predsjednika Donalda Trumpa od 25% na uvezene automobile, lake kamione i autodijelove vjerojatno će značajno povećati cijene vozila u SAD-u, u trenutku kada se mnogi Amerikanci već suočavaju s visokim troškovima prilikom kupovine novog automobila. Ove tarife će prisiliti automobilske kompanije da preispitaju svoje proizvodne strategije, uključujući vrste automobila koje proizvode i lokacije proizvodnje.
Pozadina Trumpovih tarifa
Trump je već godinama izražavao zabrinutost zbog uvoza stranih automobila, proglasivši ga prijetnjom nacionalnoj sigurnosti tijekom svog prvog mandata. Njegova administracija je 3. travnja 2025. godine službeno nametnula nove tarife, što je bio jedan od najnovijih manevra u njegovoj autoindustrijskoj politici.
Neki od detalja poreza još uvijek nisu razrađeni, posebno kada je riječ o mogućim dodatnim porezima na automobile uvezene iz Kanade i Meksika.
Utjecaj na automobilski sektor
Automobilska industrija je s vremenom razvila složene lance opskrbe koji obuhvaćaju više zemalja. Meksiko, na primjer, pruža radnu snagu s nizim troškovima, dok Sjedinjene Države i Kanada nude kvalificiraniju radnu snagu i tehnološka rješenja. Trumpove tarife su zamišljene da potaknu vraćanje proizvodnje u Sjedinjene Države, no to neće biti jednostavno.
Globalizacija automobilske industrije stvorila je situaciju gdje bi ponovna organizacija opskrbnih lanaca mogla trajati godinama. Mnogi analitičari naglašavaju da će ovo povećati nesigurnost za proizvođače automobila, koji su prethodno optimizirali svoje procese prema sporazumima o slobodnoj trgovini.
Povećanje cijena automobila
Prema predviđanjima ekonomista iz TD Economics, tarife bi mogle povećati prosječnu cijenu automobila u SAD-u – koja je trenutno iznad 47.000 dolara – za 5.000 dolara, pa čak i do 10.000 dolara, ako se porez uvede na sve automobile proizvedene u Kanadi i Meksiku. Mnoge kompanije, posebno one koje ovise o uvozu dijelova, mogle bi osjetiti značajne financijske udarce.
Reakcije industrije
Proizvođači automobila, kao što su General Motors, Stellantis i Ford, suočit će se s izazovima koji mogu smanjiti njihove profite. Primijetili su da će povećanje troškova zbog tarifa vjerojatno rezultirati preispitivanjem proizvoda koje nude i potencijalno akcijama koje bi mogle negativno utjecati na dostupnost određenih vozila na tržištu.
Međutim, postoje i pozitivni povici na račun tarifa. Savez United Auto Workers (UAW) izrazio je podršku Trumpovim naporima, smatrajući da će ovo poboljšati uvjete za radnike i povećati glavne sindikalne poslove.
Riblji ulov na tržištu rabljenih automobila
Povećanje cijena novih automobila moglo bi potaknuti kupce da se okrenu rabljenom tržištu. Međutim, s trenutačno ograničenim zalihama rabljenih vozila, cijene rabljenih automobila mogu rasti. U posljednoj deceniji je došlo do znatnog pada broja zakupa automobila, što znači da na tržištu rabljenih vozila može biti još manje opcija.
Zaključak
Kao što se može vidjeti, Trumpove tarife na automobile imaju potencijal da promijene američko automobilsko tržište na nekoliko načina. Od rasta cijena novih vozila do ponovnog procjenjivanja opskrbnih lanaca, posljedice ovih tarifa mogle bi biti dugoročne i značajne kako za proizvođače automobila, tako i za potrošače.