Cijene automobila na usponu: Izazovi i posljedice
Cijene automobila u Sjedinjenim Američkim Državama već su dostigle visoki prag, što je postalo izazov za mnoge američke potrošače. U ovom kontekstu, očekuje se da će nova pravila u vezi s uvozom automobila, koja bi trebala stupiti na snagu vrlo brzo, dodatno povećati cijene. Tarife koje je uveo bivši predsjednik Donald Trump mogle bi imati značajan utjecaj na troškove koje potrošači snose.
Utjecaj tarifa na troškove
Tarife predsjednika Trumpa, koje uključuju nametanje dodatnih poreza na uvoz automobila, očekuje se da će povećati cijene vozila za tisuće dolara. Erin Keating, analitičarka iz Cox Automotive, naglašava da bi posljedice mogle biti posebno izražene za najpristupačnije modele. Ova situacija mogao bi značiti da će cijene rasti, a poticaji za kupnju automobila nestajati, posebno za niskocjenovne modele koje proizvode veliki proizvođači poput General Motorsa, Forda, Kije i Hyundaija.
Prosječna cijena automobila
Prema najnovijim podacima, prosječna cijena novog automobila u SAD-u sada se približava 50.000 dolara, što ga čini nedostižnim za mnoge kupce. Financijske potražnje zbog visokih kamatnih stopa dodatno otežavaju situaciju. Na tržištu trenutno postoji samo 20 modela automobila ispod 30.000 dolara, a polovica njih mogla bi biti ozbiljno pogođena novim tarifama. Procjena Coxa tvrdi da bi troškovi za vozila proizvedena u Kanadi ili Meksiku mogli porasti u prosjeku za 5.855 dolara.
Nestanak pristupačnih vozila
Kao rezultat promjena u tarifama, mnogi pristupačni modeli mogli bi postati neisplativi na američkom tržištu. Detroitovi proizvođači automobila već su odustali od svog poslovanja s malim putničkim automobilima, preusmjeravajući se na profitabilnije crossover i SUV segmente. Time su manji automobili, koji su nekada bili popularni, postali domena proizvođača iz Azije.
Nesigurnost tržišta
S obzirom na to da su tarife uvedene kao "trajna" mjera, trenutna neizvjesnost otežava predviđanje dugoročnog utjecaja tih mjera na tržište. Mnoga vozila koja su ranije bila dostupna po povoljnim cijenama sada su na rubu nestanka, posebno ona koja se uvoze iz zemalja s nižim troškovima proizvodnje.
Izazovi za domaće proizvođače
General Motors, koji proizvodi svoje modele poput Chevrolet Trax i Trailblazer u Južnoj Koreji, suočava se s posljedicama novih tarifa. Chevrolet Trax, čija je cijena počela već od 20.000 dolara, sada se suočava s povećanjem cijene od 25%, a to će natjerati tvrtku na teške odluke o održavanju konkurentnosti. Slična situacija se odvija i s drugim proizvođačima kao što su Stellantis i Ford, koji također oslanjaju na povoljne proizvodne kapacitete u Meksiku.
Posljedice na tržištu rabljenih automobila
Porast cijena novih automobila već je potaknuo some kupce da se okrenu tržištu rabljenih automobila, što dodatno komplicira situaciju. Zalihe rabljenih vozila značajno su smanjene zbog problema izazvanih pandemijom, što je dovelo do povećanja cijena i potražnje za tim automobilima.
Zaključne misli o budućnosti tržišta automobila
Visoke cijene automobila dodatno kompliciraju situaciju, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti s novim tarifama. Za mnoge kupce, pristupačnost novih vozila postaje sve veći izazov, a posljedice bi mogle oblikovati tržište automobila u narednim godinama.