7 Automobila s lošim globalnim sigurnosnim ocjenama NCAP-a
Uvod u NCAP
Euro-NCAP (European New Car Assessment Programme) je organizacija koja provodi neovisne testove sigurnosti automobila. Njihova ocjena može značajno utjecati na odluke kupaca. Automobili s niskim ocjenama sigurnosti često privlače pažnju cijele automobilske industrije, stoga je važno biti upućen o modelima koji su se našli na ovoj „nečistoj listi“.
1. Dacia Sandero
Dacia Sandero se često smatra povoljnim izborom, no njene sigurnosne ocjene govore nešto drugo. Iako nudi dobar omjer cijene i kvalitete, testovi su pokazali nedostatke u zaštiti putnika, naročito u frontalnim sudarima. Zbog niskog udjela ugrađenih sigurnosnih značajki, Sandero se našao među najslabijim automobilima u svojoj klasi.
2. Fiat Panda
Fiat Panda, popularan gradski automobil, također se suočava s kritikama kada je riječ o sigurnosti. Iako je praktičan i jednostavan za vožnju, njegovi rezultati iz testiranja NCAP-a ukazuju na slabiju zaštitu putnika. Prostor za koljena vozača i suvozača bio je neadekvatan, a sustavi pomoći u vožnji su minimalni.
3. Suzuki Alto
Suzuki Alto je mali automobil koji se često reklamira kao ekonomski prihvatljiv. Međutim, njegovu sigurnost ozbiljno dovode u pitanje rezultati testiranja. Protekle godine, Alto je doživio značajan pad sigurnosnih ocjena zbog manjkavosti u zaštiti bočnih strana i nedostatka naprednih sigurnosnih sustava.
4. Jeep Compass
Jeep Compass, iako poznat po svojoj robusnosti i izvedbi na terenu, loše je prošao na testovima sigurnosti. Iako nudi impresivan dizajn, njegovi rezultati u NCAP-u ukazuju na nedostatak ozbiljnih sigurnosnih značajki koje su postale standard kod konkurencije. Ovo uključuje slabu zaštitu putnika u slučaju sudara.
5. Nissan Micra
Nissan Micra je dugi niz godina bila popularna među malim automobilima, no nova generacija nije postigla očekivane ocjene sigurnosti. Testovi su pokazali slabije performanse pri sudarima, a sustavi sigurnosti nisu bili dovoljno razvijeni u usporedbi s drugim modelima na tržištu.
6. Renault Twingo
Renault Twingo je mali gradski automobil koji privlači ljubitelje kompaktnih vozila, no njegovi sigurnosni rezultati ostavljaju mnogo toga za poželjeti. Nedostatak adekvatne zaštite putnika i slabiji sustavi aktivne sigurnosti rezultirali su niskim ocjenama pri testovima. Ovaj model često bude kritiziran zbog svoje oslabljene strukturne integriteta.
7. Hyundai i10
Hyundai i10 je poznat po svojoj korisnosti i povoljnoj cijeni, no sigurnosni testovi su pokazali da je ovaj model slabija opcija kada govorimo o zaštiti putnika. Premda nudi osnovne značajke, u području inovativne sigurnosti zaostaje za konkurencijom, što ga čini manje privlačnim izborom za potencijalne kupce.
Zaključna razmatranja
Loše sigurnosne ocjene NCAP-a mogu značajno utjecati na percepciju automobila i odluke potrošača. Razumijevanje sigurnosnih karakteristika i performansi automobila ključno je prilikom odabira novog vozila. Potrošači bi trebali biti svjesni svojih opcija i obratiti pozornost na ocjene sigurnosti prilikom kupovine automobila. Automobili na ovoj listi mogu izgledati privlačno, ali sigurnost uvijek treba biti prioritet.